środa, 11 maja 2016

Mówiąc inaczej - Paulina Mikuła


,,Rozumiesz,no wiesz,rozumiesz,no po prostu w ogóle nie wiem,co powiedzieć,rozumiesz?"

Język polski.Tjaaa.Piękny - bo taki nasz.Swojski,powiedzieć by można.Uchodzi jednak za jeden z najtrudniejszych na świecie.Sprawia problemy innym,lecz zwłaszcza nam - którzy posługujemy się nim na co dzień.W swojej książce Paulina Mikuła pokazuje nam czego używać,a czego za żadne świata skarby nie nadużywać.Co i jak rozumieć,ażeby się porozumieć.Gdzie stawiać kropki i przecinki.Które akcentować sylaby,by nie stać się obiektem kpin.Co pożyczać warto,a czego lepiej nie.Jak i kiedy używać frazeologizmów,a nawet-jak dobrze przeklinać!I robi to w sposób absolutnie niebanalny!

,,Nie należy informować kogoś wprost o tym,że popełnił błąd językowy.Jedyne,co wypada zrobić,to w swojej wypowiedzi użyć słowa w poprawnej formie.To będzie delikatna sugestia dla interlokutora,że powiedział coś nie tak."


Poczynania Pauliny śledzę praktycznie od samych jej początków na YouTube.Bardzo je lubię,warto wspomnieć.Nasz rodzimy język od zawsze mnie fascynował.Był chyba moim ulubionym przedmiotem w szkole.Myślałam,że dużo,a nawet wszystko o nim wiem.Chyba jednak byłam w błędzie.Książka ta bardzo wiele mi uświadomiła.Trudno jest przyznać się do błędu,no ale cóż,czasem trzeba.Otóż,popełniałam popełniam ich sporo!Lecz dzięki tej książce mam tego świadomość- i dołożę wszelkich starań by to zmienić.

,,Jeśli nie jesteście pewni,jak brzmi dany frazeologizm,darujcie sobie przytaczanie go w rozmowie.W tej sytuacji milczenie naprawdę jest złotem."

Książka napisana jest bardzo lekkim piórem.Typowym dla autorki.Pozycję czyta się dobrze,aczkolwiek nie tak,jak wciągającą powieść.Nie posiada ona jako-takiej fabuły,dlatego lektura mimo wszystko zajęła mi trochę czasu.Warto wspomnieć,że na końcu egzemplarza autorka zamieściła testy,by umożliwić nam sprawdzenie co też z lektury książki nam w głowach zostało!

,,Jak się nauczyć ortografii?Trzeba czytać! "

Tę pozycję polecam każdemu,komu nic co po polsku nie chce być obce!Książka pomaga,w sposób lekki i przyjemny,odkrywać tajniki polszczyzny.
Warto po nią sięgnąć...a już zwłaszcza przed maturą.Warto,ażeby wreszcie mówić inaczej.Dobrze i poprawnie!Tytuł : Mówiąc inaczej.Jak pisać i mówić,żeby się nie pogubić.
Autor : Paulina Mikuła
Wydawnictwo : Flow Books
Data wydania : 2016
Liczba stron : 286

7 komentarzy:

 1. Myślę, że to jest jedna z takich publikacji, do których warto zajrzeć, ale niekoniecznie czytać szybko od dechy do dechy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Intryguje mnie ta książka bardzo, tym bardziej że wydaje się całkiem użyteczna w bardzo, bardzo praktyczny sposób ;>

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę w swoich planach, warto ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. też oglądam Paulinę,i w sumie książkę bym przeczytała...
  więc może kiedyś,gdy nadarzy się okazja! 😁

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa jestem tej książki, pewnie jak przeczytam to dowiem się jakie błędy popełniam nie zdając sobie z nich sprawy, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. ostatnio przez przypadek trafiłam na kanał pani Pauliny na youtubie, byłam pozytywnie zaskoczona. widać, że nasz język to jej pasja. pozdrawiam :)
  wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka razy miałam nabyć tą pozycję, ale kiedy ja to wszystko przeczytam .... :)

  OdpowiedzUsuń

Może to właśnie Twój komentarz okaże się dla mnie największą inspiracją?

Dziękuję za każde odwiedziny i zapraszam częściej! Powłóczmy się razem!